Trójmiasto to wyjątkowy kompleks 3 różnych organizmów miejskich połączonych unikalnym położeniem nad Zatoką Gdańską i oddzielonych polodowcowymi wzgórzami morenowymi od reszty świata. 1000 letni Gdańsk, stolica pomorskiego, o wysokich walorach architektonicznych i kulturowych łączy się z najsłynniejszym kurortem i uzdrowiskiem Sopot, który z kolei poprzez nadmorski las sąsiaduje z modernistyczną i bardzo nowoczesną Gdynią. Trzy miasta połączone szybką koleją miejską i wspólną ofertą zakupową, wypoczynkową oraz kulturalną. Doskonale połączone ze światem, drogą lądową, powietrzną i wodną, oferuje szereg atrakcji i niepowtarzalny klimat.
Zródło: www.pomorskie.travel
Żółty szlak jantarowy prowadzi od Mikoszewa (zaczyna się przy przeprawie promowej) do Krynicy Morskiej (do najwyższego wzniesienia na Mierzei – wydmy „Wielbłądzi Garb”). Łącznie ma 52 km, łączy nadmorskie miejscowości: Mikoszewo – Jantar – Stegna –Sztutowo – Kąty Rybackie – Skowronki – Przebrno – Krynica Morska. W większości prowadzi lasem (z wyjątkiem odcinka Skowronki – Przebrno, gdzie schodzi do Zalewu Wiślanego. Szlak można przejść pieszo, na rowerze czy konno.
Rezerwat przyrody Mewia Łacha został utworzony w 1991r. W całości zajmuje powierzchnię 150 ha, z czego 19 ha znajduje się na obszarze Wyspy Sobieszewskiej, a 131 ha po stronie Mikoszewa, na wschód od ujścia Przekopu Wisły. Rezerwat chroni miejsca lęgowe różnych gatunków rybitw i siedliska żerowania i odpoczynku ptaków siewkowych. Od roku 2007 jest to ponownie jedyne w Polsce miejsce gnieżdżenia się rybitw czubatych – ok. 570 par (2009).
Gniazdują tu również rybitwy białoczelne, rybitwy rzeczne, sieweczki obrożne, ostrygojady, w przeszłości na łachach (piaszczystych wyspach) gniazdowały także kolonie mew srebrzystych i śmieszek, w rezerwacie notowano również lęgi rybitw popielatych oraz jedyny w Polsce przypadek lęgu sieweczki morskiej. Największym zagrożeniem dla lęgów ptaków są turyści. W związku z tym istnieją ograniczenia w poruszaniu się po rezerwacie. Jest tylko jedna ścieżka, po której wolno przechodzić ludziom, prowadzi od Wisły wzdłuż nasady piaszczystego cypla na plażę. Nie wolno przechodzić przez ograniczające ścieżkę taśmy, nie wolno wprowadzać (nawet na ścieżkę) psów, nie wolno plażować w rezerwacie (nawet na dopuszczonej do spacerów ścieżce), nie wolno podpływać i wchodzić na piaszczyste wysepki ani na odgrodzony cypel i wydmy. Chrońmy naszą naturę. W rezerwacie znajdują się też m. in. stanowiska podlegających ochronie mikołajka nadmorskiego i kruszczyka rdzawoczerwonego.
Zródło: www.mierzeja.pl
Zdjęcie: www.rzgw.gda.pl
PRAWY BRZEG WISŁY – STEGNA – SZTUTOWO (14,927 KM)
Kursuje w świąteczne weekendy majowe i codziennie od końca czerwca do początku września.
Choć wydaje się to dziwne, kilometraż linii kolejowej z Prawego Brzegu Wisły do Sztutowa nie zaczyna się od zera. To pamiątka z czasów gdy linia miała swój początek w Gdańsku, a odcinek z Lewego Brzegu Wisły do Prawego Brzegu Wisły pociąg pokonywał… na promie! Kursował on aż do 1956 roku! Stacja początkowa Prawy Brzeg Wisły zlokalizowana jest tuż obok wału przeciwpowodziowego Przekopu Wisły. Widać z niego prom samochodowy (czynny do dzisiaj) oraz pozostałości promu kolejowego. Linia wiedzie początkowo przez Żuławy, a w Mikoszewie zbliża się do drogi wojewódzkiej łączącej Gdańsk z Krynicą Morską. Pociąg wjeżdża do lasu porastającego Mierzeję Wiślaną, mija Jantar-Leśniczówkę i dociera do Jantaru. W tej wypoczynkowej miejscowości znajdują się aż 3 przystanki, zbudowane w czynie społecznym przez kolejarzy wąskotorowych jeszcze w latach siedemdziesiątych XX wieku. Jantar potocznie zwany „Głównym” jest stacją i w niektóre dni krzyżują się tutaj pociągi. Jantar Port położony jest najbliżej morza i tutaj wysiada większość plażowiczów. Na przystanku Jantar Młyn również czekają na pasażerów różne atrakcje.
więcej na www.kolejzulawska.pl
Przeprawa promowa Świbno – Mikoszewo na trasie 501. Dzięki przeprawie trasa Gdańsk – Krynica Morska skraca się o 23 kilometry. Nowoczesny, zbudowany w 2006 roku prom zabiera na pokład 21 aut i 100 pasażerów, a jego nośność to 90 ton. Przeprawa na drugą stronę zajmuje mniej niż 5 minut. Prom jest nowoczesną, bezpieczną i największą w swojej klasie jednostką w Polsce, posiadającą Europejski certyfikat niezatapialności. Przeprawa promowa przez Wisłę jest możliwa od końca kwietnia do połowy października. Prom “Świbno” jest promem linowym, prowadzonym przez linę zamocowaną z obu stron rzeki. Jego napęd stanowi statek-holownik, który płynie obok. Tradycja pływania promu między Świbnem a Mikoszewem sięga roku 1895, kiedy to przekopano nowe ujście Wisły i zaistniała potrzeba komunikacji wodnej. Przeprawa promowa na obecnym odcinku działa od 1945 r.
Zródło: www.promswibno.pl
Zamek w Malborku to arcydzieło architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. Największy gotycki zespół zamkowy na świecie o powierzchni ok. 21 hektarów i łącznej kubaturze budynków przekraczającej ćwierć miliona metrów sześciennych. Uważany jest za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka Od 1961r. gospodarzem zamku jest Muzeum Zamkowe w Malborku. Placówka eksponuje dla turystów 18 wystaw stałych m.in. bogate zbiory bursztynu, militariów oraz rzeźby gotyckiej oraz kilka wystaw czasowych. Odwiedza je rocznie ponad pół miliona turystów z całego świata.
W roku 1997 Zespól Zamkowy w Malborku wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Muzeum prowadzi działalność edukacyjną zapewniając dzieciom naukę poprzez zabawę, a młodzieży lekcje muzealne powadzone metodami aktywnymi. Ciekawą, niekonwencjonalną i oryginalną propozycją spotkań z zamkiem i jego historią są gry historyczne powiązane z warsztatami parateatralnymi, filmowymi czy turniejami rycerskimi.
W sezonie letnim turyści mogą uczestniczyć w spektaklu “Światło i Dźwięk”. W jesienne, zimowe i wiosenne wieczory można odkryć nowe uroki zamku przemierzając wraz z przewodnikiem trasę “nocnego zwiedzania” i podziwiając zamek w nocnej iluminacji.
więcej na www.visitmalbork.pl
zwany Klejnotem Warmii, a także Grodem Kopernika, jest miejscem, w którym ten wielki polski astronom spędził ponad 30 lat swojego życia. Jako jedyne miasto na świecie może pochwalić się, że jego najsławniejszy obywatel „poruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i niebiosa”. To tutaj napisał swoje dzieło „De Revolutionibus” prawie pięć wieków temu! Tymi ulicami chodził i wypatrywał gwiazd na niebie. Tutaj też we fromborskiej katedrze Mikołaj Kopernik został pochowany. Postać Kopernika i jego dzieło wyróżnia Frombork w skali światowej.
więcej na www.frombork.pl
Na górę krynickiej latarni prowadzi ponad 100 krętych schodków. Warto ponieść trochę wysiłku, gdyż widok z samej góry wynagrodzi wejście. Z galerii na szczycie roztacza się fantastyczny widok na Mierzeję Wiślaną, Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany i Frombork. Wzrokiem można także dosięgnąć Trójmiasta i rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego. Całkowita wysokość obiektu wynosi 27 metrów. Natomiast światło ma zasięg 19 mil morskich, chyli około 35 kilometrów. Co ciekawe obiekt powstał w miejscu dawnej latarni. Pierwsza budowla tego typu w Krynicy Morskiej została zbudowana i uruchomiona w 1895 roku. W 1945 roku została ona wysadzona przez Niemców, którzy uciekali przed Armią Czerwoną.
Zdjęcia źródło: www.krynicamorska.tv
Pomiędzy Sztutowem a Kątami Rybackimi, to najmłodszy z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum na swoich wystawach prezentuje historię szkutnictwa i rybołówstwa nad Zalewem Wiślanym. Do najciekawszych eksponatów muzeum należy oryginalny, w pełni wyposażony warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka k. Sztutowa oraz barkas – jednostka o napędzie żaglowym wykorzystywana do połowów jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. W muzeum można zobaczyć także tradycyjne łodzie rybackie z okolic Zalewu, a także unikatowy ślizg lodowy Ludowy 8 – zwany także od nazwiska konstruktora Weilandem.
Zdjęcia źródło: www.krynicamorska.tv
Został on utworzony w 1957 roku na powierzchni 10,8 ha. Jest to rezerwat ornitologiczny powołany w celu ochrony miejsc lęgowych kormorana czarnego i czapli siwej. W rezerwacie rosną sosny w wieku 100-120 lat.
Rezerwat wywiera ogromne wrażenie na każdym odwiedzającym, warto więc wybrać się i obejrzeć samemu. Rezerwat w Kątach Rybackich jest jednym z największych w Europie – liczy ok. 700 gniazd usytuowanych na szczytach 100 letnich sosen. Ochrona kormorana czarnego wpłynęła na szybki wzrost jego populacji.
Zdjęcia źródło: www.krynicamorska.tv
Położone jest tuż za wsią Sztutowo. Znajdują się baraki mieszkalne więźniów, komora gazowa, krematorium, ogrodzenie z drutu kolczastego wraz z wieżami strażniczymi. Obóz Koncentracyjny Stutthof powstał 2 września 1939 r. Był najstarszym obozem koncentracyjnym na terenie Polski. Zginęło tu około 65 tysięcy ludzi z 28 krajów Europy. Głównym akcentem upamiętniającym były obóz jest Pomnik Walki i Męczeństwa, dzieło artysty rzeźbiarza Wiktora Tołkina. Pomnik został odsłonięty 12 maja 1968 r. podczas wielkiej manifestacji społeczeństwa, w 23 rocznicę wyzwolenia obozu.
Muzeum czynne codziennie od 1 maja do 30 września w godz. 9.00 – 18.00. Wstęp bezpłatny.
Grupa nie powinna liczyć więcej 45-50 osób – wskazana jest wcześniejsza rezerwacja.
W muzeum odbywają się projekcje 25 minutowych filmów o martyrologii więźniów – koszt 3 zł/os.
Więcej informacji na temat muzeum znajdą Państwo na stronie: www.stutthof.pl
Kościół z prezbiterium ceglanym i nawą konstrukcji szachulcowej, zbudowany w latach 1681-83, restaurowany w latach 1934-35; salowy, z wieżą frontową. W kościele znajdują się unikalne na skalę światową podwieszone do stropu malowidła na płótnie oraz zabytkowe organy. Na nich, w sezonie wakacyjnym, koncertują artyści z całego świata podczas Festiwalu Organowego.
znajduje się przestronna świetlica z parkietem oraz lustrami, którą za pomocą ściany mobilnej można podzielić na dwie mniejsze sale. Idealne warunki dla grup tanecznych oraz trenujących sztuki walki. Świetlica posiada również dwie mniejsze sale szkoleniowo-warsztatowe – obecnie przeznaczone na salę TV oraz salę gier (wyposażoną w stół do tenisa stołowego i piłkarzyki).
W 2019 r. postawiliśmy halę namiotową o powierzchni 120 m2, która dzięki podłodze wyłożonej panelem idealnie nadaje się zarówno na zajęcia taneczne jak i treningi. Na całą powierzchnię hali posiadamy puzzlowe maty treningowe.
Ośrodek oferuje swoim gościom: ogrodzone boisko wielofunkcyjne z bezpieczną nawierzchnią, boisko do siatkówki plażowej, dwa odkryte baseny, niezależnie działający, ogrodzony park linowy z dwoma trasami o zróżnicowanym poziomie trudności, miejsce na ognisko i zadaszoną altanę grillową oraz plac zabaw z mini ścianką wspinaczkową, linarium i huśtawkami.
Posiadamy własną kuchnię ze stołówką. Stołówka może pomieścić jednorazowo ponad 100 osób. Wszystkie posiłki są przygotowywane na miejscu a dzięki zastosowaniu nowych technologii obróbki ( nowoczesny piec konwekcyjno-parowy marki Rational SCC) znacznie ograniczyliśmy zużycie tłuszczu. Uwzględniamy diety specjalistyczne – wegetariańską, bezglutenową, bez laktozy.
Naszym gościom zapewniamy bezpłatne miejsca parkingowe, WI-FI (w wybranych miejscach. Teren ośrodka jest monitorowany przy użyciu 12 kamer.